Podpowiadamy, na czym polega frezowanie metalu i jakie narzędzia (np. frez CNC) do niego służą. Ta metoda obróbki metali jest najlepsza dla uzyskania przedmiotów o różnych kształtach. Przy jej pomocy można otrzymać też wykończenia w postaci otworów, rowków czy gwintów. Nadaje się do pracy z powierzchniami płaskimi, a także krzywoliniowymi, kołami zębatymi czy brzegami gwintów. Co warto o niej wiedzieć?
Co to jest frezowanie metalu?
Frezowanie metalu jest jednym z rodzajów obróbki stali, polegającym na skrawaniu jego powierzchni przy pomocy odpowiedniego narzędzia zwanego frezem. Narzędzie jest wprawiane w ruch obrotowy, a samo skrawanie metalu ruchem posuwowym może odbywać się zarówno poprzez ruch głowicy obrabiarki, jak i obrabianego materiału.
Zęby frezów wbijając się w materiał, usuwają stopniowo jego powierzchnię w postaci wiórów o różnej grubości. W rezultacie otrzymuje się przedmiot o zadanej grubości, kształcie i powierzchni. Frezowanie można stosować do różnych rodzajów metali, stali nierdzewnej, aluminium czy mosiądzu.
Sposoby frezowania metalu
Frezowanie metalu może odbywać się dwoma metodami:
- frezowanie przeciwbieżne, czyli takie, w którym kierunek prędkości ruchu obrotowego frezu oraz obrabianego przedmiotu są przeciwne. Krawędź frezarki porusza się wzdłuż obrabianego materiału i jest jednocześnie, stopniowo coraz mocniej do niego dociskana. Zasadniczo, ten sposób daje gorszą jakość powierzchni, dlatego najczęściej używa się go na początku, ze względu na mniejszą ilość sił działającą na frez, a przez to mniejsze wibracje;
- frezowanie współbieżne, które polega na ruchu krawędzi tnącej zgodnym z posuwem materiału. Rozpoczyna się go w określonym punkcie i kontynuuje, dopóki grubość skrawanych wiórów nie spadnie do zera. Ten sposób zapewnia większą żywotność frezarki i nie utwardza materiału. Potrzebne są jednak do niego sztywniejsze urządzenia, gdyż siły oddziałujące na frez są większe i powodują duże wibracje.
Frezarki do metalu
Dla sprawnej obróbki takiego materiału jak metal potrzebne są odpowiednie narzędzia. Służą do tego centra frezarskie do metalu, wyspecjalizowane urządzenia, które umożliwiają wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych detali czy kształtów. Do pracy wykorzystują one frezy różnego typu — narzędzia do skrawania charakteryzujące się wieloma ostrzami umieszczonymi na powierzchni walcowej lub czołowej. Podczas frezowania wprawiane są one w ruch obrotowy, dzięki czemu możliwe jest skrawanie metalu.
Mniejsze frezy są najczęściej wykonane z jednego kawałka szybkotnącej stali, a większe są połączone korpusem i mogą być także ze stali szybkotnącej lub węglików spiekanych. Obecnie głównie wykorzystywanymi frezarkami są obrabiarki sterowane numeryczne.
Frezowanie metalu przy użyciu narzędzi CNC
Technologia CNC (Computerized Numerical Control), czyli sterowania numerycznego daje ogromne możliwości i jest obecnie powszechnie wykorzystywana. Pozwala ona na zaprogramowanie maszyny z pomocą komputera, tak, aby samodzielnie mogła wykonywać zaplanowaną dla niej sekwencję obróbczą. W ten sposób można kierować maszyną w trzech osiach i korzystać z niej do produkcji dużej ilości skomplikowanych elementów. Obróbka CNC, np. toczenie, frezowanie czy szlifowanie metalu jest już stosowana w każdym zakładzie produkcyjnym, czy specjalistycznym warsztacie.
Frezy do CNC to specjalne narzędzia skrawające do obrabiania powierzchni płaskich i kształtowych. Muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, aby mogły zapewnić odpowiednią wydajność obróbki i skrawność obrabianego materiału. Konieczne są również: odpowiedni kształt i geometria ostrzy. O tym, z czego powinny być wykonane frezy CNC do metalu, wspominaliśmy powyżej.
Pionowe centra frezarskie są najpopularniejszym rodzajem frezarek w przemyśle. Wyróżniają się ogromnymi możliwościami obróbki, a także doskonale sprawdzają się nawet w długim cyklu produkcyjnym. Wydajnie przyczyniają się do wzrostu wydajności każdego warsztatu czy zakładu produkcyjnego.
Podsumowanie
Frezowanie metalu to proces konieczny, gdy ważne jest uzyskanie różnych wymaganych detali. Wymaga ono precyzji i zastosowania odpowiednich narzędzi oraz metod. Obecnie coraz rzadziej wykonuje się go ręcznie, a powszechnie korzysta z urządzeń CNC, które zapewniają pełną automatyzację. Ich zastosowanie ma szereg zalet: zapewnia precyzję, przyspiesza produkcję i nie powoduje strat materiałowych.