P
odczas obróbki skrawaniem z użyciem elektronarzędzi jednym z ważniejszych aspektów są parametry frezowania. Obróbka CNC to jeden z ważniejszych etapów automatyzacji oraz mechanizacji produkcji, który pozwala uzyskać porównywalne gabarytami i kształtami elementy. Z kolei frezowanie CNC to jeden z rodzajów obróbki ubytkowej, który możliwy jest przez zastosowanie narzędzi z wieloma ostrzami. Obróbka metali, aluminium, stali, tworzyw sztucznych wymaga nacinania gwintów, przygotowania rowków, prac nad większymi i mniejszymi płaszczyznami. Przygotowując się do pracy, za każdym razem należy odpowiednio dobrać parametry frezowania.
Parametry skrawania przy frezowaniu
Przed rozpoczęciem prac należy ustalić, jakie parametry będą optymalne do wykonania zadania. Podstawowe to przede wszystkim:
- prędkość skrawania [obr/min],
- prędkość posuwu [mm/min],
- szerokość i głębokość skrawania [mm].
Istotne są także: średnica narzędzia [mm], prędkość obrotowa wrzeciona [obr/min], posuw na obrót [mm/obr], posuw na ostrze/ząb [mm/ząb]. Większość tych parametrów znajdziemy w katalogu narzędzia, z którym pracujemy i warto ich przestrzegać, gdyż zostały one opracowane przez producenta sprzętu. Są to wartości uzyskane w wyniku testów i prób, zalecane dla najlepszego rezultatu. Optymalne wartości uzyskamy, analizując też:
- rodzaj frezowanego materiału,
- typ stosowanego ostrza,
- model używanego narzędzia,
- sztywność poddawanego frezowaniu przedmiotu,
- jego mocowanie,
- dokładność zaplanowanej obróbki.
Frezowanie aluminium – parametry obróbki
Przy nieżelaznych materiałach ryzykiem jest powstawanie zadziorów i trudności przy wykańczaniu powierzchni. Przy frezowaniu aluminium parametry uwzględniają wysoką wytrzymałość materiału, jego niski ciężar oraz jedno- dwu- lub trzyostrzowe frezy używane do obróbki. Istotna jest również zawartość krzemu (im większa, tym większe powinno być stężenie cieczy obróbkowej). Frezowanie zgrubne wymaga dużych prędkości obrotowych i posuwowych, a przy wykończeniowym lepiej zastosować duża prędkość obrotową i mniejszą posuwową. Ważna jest też kontrola temperatury i używanie chłodziwa. Najlepsza grubość wióra to około 0,1-0,2 mm.
Frezowanie stali nierdzewnej parametry
Przy frezowaniu stali nierdzewnej parametry obróbki zgrubnej to duże prędkości skrawania (150-250 m/min) co chroni przed pojawieniem się narostu. Ze względu na ryzyko pęknięć cieplnych lepsze efekty osiąga się przy pracy na sucho. Obróbka wykończeniowa może jednak wymagać użycia cieczy lub chłodziwa. Dobrze jest również zwrócić uwagę na prędkość posuwu, gdyż zbyt mały może skutkować zużyciem krawędzi płytek.
Podsumowanie
W celu przeprowadzenia skutecznego frezowania należy brać pod uwagę wiele czynników związanych między innymi z rodzajem urządzenia, które używamy, materiałem, z którym pracujemy oraz efektem, jaki chcemy osiągnąć. Należy pamiętać, że frezowanie zgrubne i wykończeniowe mogą mieć inne parametry. Warto korzystać z katalogów narzędzi, które dokładnie wskazują niezbędne do pracy parametry, co przedłuży czas użytkowania sprzętu oraz pomoże osiągnąć zamierzone efekty.