W
ykonanie precyzyjnych, skomplikowanych elementów nie jest możliwe bez zaawansowanej technologii. Dowiedz się, na czym polega obróbka skrawaniem oraz dlaczego proces ten zwiększa efektywność działania przedsiębiorstwa. Zwróć uwagę, że klasyczne tokarki, szlifierki czy frezarki są powoli wypierane przez nowoczesne maszyny sterowane numerycznie. Dzieje się tak, ponieważ działają produktywnej, co pozwala zaoszczędzić czas i zmniejsza ryzyko błędu. Minimalizowanie strat surowcowych podczas obróbki skrawaniem to tylko jedna z wielu korzyści, które oferują specjalistyczne metody obróbki metali.
Obróbka skrawaniem – metody
Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega obróbka skrawaniem? Zmiana kształtów poszczególnych elementów to podstawowe zadanie obróbki CNC. Każda metoda obróbki metali stanowi skomplikowane zadanie nie tylko dla grupy projektowej, ale także wykonawczej. Dobór odpowiednich materiałów czy narzędzi pozwala uzyskać prawidłowo wykonane wyroby, gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania w różnych sektorach gospodarczych.
Obróbka skrawaniem to proces, który odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi skrawających montowanych w obrabiarkach. Do standardowych sposobów kształtowania przedmiotów z rozmaitych materiałów konstrukcyjnych należą:
- toczenie – obejmuje obróbkę powierzchni walcowych, stożkowych, a także kulistych,
- frezowanie – to obróbka powierzchni kształtowych za pomocą narzędzia tnącego wprawionego w ruch obrotowy,
- szlifowanie – polega na zastosowaniu poruszającej się obrotowo ściernicy, w czasie gdy obrabiany obiekt wykonuje ruch prostolinijny lub obrotowy,
- wiercenie – metoda wykorzystywana do wykonywania otworów.
Natomiast w zależności od metody kształtowania powierzchni wyróżnia się obróbkę punktową, kształtową oraz obwiedniową.
Na czym polega obróbka CNC?
Obróbka CNC dokładnie tak samo, jak w przypadku obróbki konwencjonalnej (ręcznej) polega na usuwaniu warstwy materiału z naddatku obróbkowego przy użyciu narzędzia skrawającego. Niezależnie od tego, czy materiałem obrabianym jest element metalowy, drewniany lub sztuczny. Liczne obliczenia, zasady poruszania się narzędzia czy dobór odpowiednich narzędzi pozwala na usuwanie konkretnych warstw, dążąc do wstępnych założeń projektowych.
Obróbka skrawaniem CNC – zastosowanie
Wszechstronne zastosowanie obróbki CNC sprawia, że wiele gałęzi przemysłowych korzysta z możliwości wykonania różnogabarytowych elementów, precyzyjnych części maszyn, a nawet kompletnych podzespołów. Niejednokrotnie zdarza się, że obróbka skrawaniem CNC stanowi jedyne wyjście z sytuacji ze względu na szczegółowość elementu. Najczęstsze zastosowanie obróbki skrawaniem znajdziesz w:
- przemyśle lotniczym,
- branży motoryzacyjnej,
- produkcji specjalistycznych maszyn,
- elementach linii produkcyjnych,
- przemyśle ciężkim,
- przetwórstwie tworzyw sztucznych.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, na czym polega obróbka skrawaniem CNC i dlaczego wymaga to starannej dbałości o szczegóły na każdym etapie produkcji. Proces obróbki metali wiąże się z zaawansowaną technologią, precyzyjnymi obliczeniami czy skrupulatnością w dobrze narzędzi. Mimo że automatyzacja obrabiarek sterowanych numerycznie pozwala na powtarzalność, to warto mieć na uwadze, że nie ma tu miejsca na rutynowe, schematyczne działania. Wykwalifikowana kadra odgrywa kluczową rolę, dbając o zachowanie prawidłowych parametrów oraz właściwości obrabianych przedmiotów.