P
owszechnie stosowane w warsztatach i zakładach produkcyjnych, niezbędne przy obróbce narzędzi i części do maszyn – na rynku są dostępne różne rodzaje frezarek, które umożliwiają uzyskanie dowolnego kształtu z wysoką precyzją. Dotyczy to zarówno produkcji jednostkowej, jak i na masową skalę. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, jakie zastosowanie mają poszczególne frezarki oraz zorientować się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę. Znając rodzaje frezarek, unikniesz nietrafionego zakupu, a tym samym będzie możliwe sprawne frezowanie danego materiału.
Podstawowy podział frezarek
Zanim przejdziemy do rodzajów frezarek, przypomnijmy, co to jest frezarka – być może jesteś osobą początkującą. W ten sposób nazywamy obrabiarkę skrawającą, która służy do obróbki płaszczyzn, powierzchni kształtowych, rowków, itp. za pomocą freza. Cechą charakterystyczną urządzenia jest to, że za ruch posuwowy odpowiedzialny jest obrabiany przedmiot, natomiast ruch główny wykonuje narzędzie zamontowane we wrzecionie.
Budowa frezarki CNC nie zawsze jest taka sama, dlatego w branży funkcjonuje kilka podziałów. Wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe – te pierwsze cieszą się większą popularnością. Nie jest to jednak jedyne rozróżnienie obowiązujące w branży. Obecnie wykorzystuje się zaawansowane technologicznie urządzenia, które różnią się od konwencjonalnych rodzajów frezarek. Należą do nich frezarki:
- pionowe – sprawdzają się przy obróbce mniejszych przedmiotów,
- poziome – wykorzystywane do obróbki większych gabarytowo przedmiotów,
- 3-osiowe,
- 4-osiowe,
- 5-osiowe.
W branży wykorzystuje się różne rodzaje frezowania, dlatego tak ważny jest dobór urządzenia odpowiadającego na potrzeby firmy. Precyzyjna obróbka metali jest możliwa, ale do tego najlepiej nadają się frezarki CNC – i tak na przykład urządzenia 5-osiowe umożliwiają bezkolizyjną i wydajniejszą obróbkę 5-stronną.
Charakterystyka frezarek CNC
Frezarka o konwencjonalnej budowie nadal jest w użytku, ale na potrzeby przemysłowe częściej wykorzystuje się frezarki CNC, pozwalające na lepsze planowanie produkcji. Do czego służy frezarka CNC? Jej zadaniem jest precyzyjna i powtarzalna obróbka, którą umożliwia elektroniczne sterowanie i dużo bardziej skomplikowana budowa niż w przypadku standardowych frezarek. Takie rozwiązanie sprawdza się m.in. w dużych zakładach przemysłowych. Frezarki CNC umożliwiają tworzenie skomplikowanych detali i szczegółowych żłobień nawet w produkcji masowej, dlatego są niezastąpione w wielu branżach. Frezarka CNC oznacza także krótszy czas ustawiania poszczególnych cykli automatycznych oraz eliminację błędów popełnianych przez osobę obsługującą maszynę.
Czym kierować się przy zakupie frezarki?
Zakup frezarki to duży wydatek, dlatego musisz wiedzieć, które parametry są kluczowe oraz do jakich celów będzie wykorzystywane urządzenie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, uwzględnij takie elementy jak:
- wymiary stołu roboczego frezarki,
- przesuw w osi X, Y i Z,
- prędkość obrotowa i moc wrzeciona,
- jakość konstrukcji obrabiarki,
- rodzaj układu sterowania,
- systemy dodatkowe,
- powtarzalność pozycjonowania oraz dokładność obróbki.
Niezależnie od tego, na który rodzaj frezarki się zdecydujesz, sprawdź także warunki gwarancji producenta oraz dostępność serwisu – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której urządzenie będzie niesprawne dłużej niż jest to konieczne. Należy również uwzględnić skalę produkcji, aby maszyna odpowiadała na realne zapotrzebowanie. Dla wielu przedsiębiorstw często lepszym rozwiązaniem jest zlecenie usługi zewnętrznej firmie, która wykonuje różne rodzaje frezowania (3-osiowe, 5-osiowe, obróbka wykańczająca) i posiada wykwalifikowanych w tym zakresie pracowników.
Zastosowanie frezarek CNC
Wiesz, do czego służy frezarka, więc łatwo wyobrazić sobie jej zastosowanie. I tak na przykład, frezarki CNC wykorzystuje się w niemal każdym rodzaju produkcji – zarówno małoseryjnej, jak i jednostkowej. Umożliwiają one tworzenie przedmiotów o skomplikowanych kształtach, z którymi nie radzą sobie konwencjonalne rodzaje frezarek.
Obróbka skrawaniem ma ogromne znaczenie dla wielu gałęzi przemysłu. Zastosowanie frezarek CNC w zakładach produkcyjnych umożliwia precyzyjne skrawanie, ale jeszcze większe możliwości dają centra frezarskie, które z powodzeniem wykorzystuje się w fabrykach i dużych zakładach produkcyjnych. Jest to rozwiązanie przystosowane do masowej i wielkoseryjnej produkcji, podczas której liczy się czas.
Podsumowanie
Powszechne zastosowanie frezarek w przemyśle sprawia, że warto mieć świadomość, jakie są dostępne rodzaje frezarek – szczególnie jeśli jest się osobą początkującą. Dzięki temu można oczekiwać bezproblemowej pracy urządzenia oraz doskonałych efektów. Wybór maszyny nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba uwzględnić skalę frezowania oraz szereg innych czynników wymienionych w artykule. Alternatywą dla własnego sprzętu jest zatrudnienie zewnętrznej firmy, takiej jak narzędziownia RL CNC.