krót CNC znany jest wielu osobom, natomiast nie każdy wie, co dokładnie oznacza. Obecnie obróbka materiałów realizowana jest przeważnie przez zaprogramowany przez specjalistów sprzęt – zaliczamy do niego maszyny CNC. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, zapraszamy do kontynuacji lektury naszego artykułu!
Rozwinięcie skrótu CNC
Co oznacza skrót CNC? Jest to rozwinięcie angielskiego wyrażenia Computerized Numerical Control, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Komputerowe Sterowanie Numeryczne. Chodzi tutaj o układ programowany przez człowieka, który wykorzystuje się do obsługi różnych urządzeń oraz narzędzi. Do maszyn, które najczęściej użytkuje się z wykorzystaniem tej technologii, zalicza się m.in. obrabiarki, przykładowo:
-
tokarki,
-
frezarki,
-
elektrodrążarki,
-
szlifierki,
-
wtryskarki.
Układ CNC zapewnia komfort oraz dużą dokładność w obsłudze maszyn. Za jego pomocą można sterować sprzętem przeznaczonym do obróbki materiałów, takich jak metal, drewno, szkło, czy tworzywa syntetyczne.
Układ CNC – właściwości i historia
Korzystając z układów CNC, otrzymywanie potrzebnych kształtów, długości oraz form materiałów jest komfortowe oraz precyzyjne. Ponadto przebiega znacznie szybciej, niż podczas realizacji tych czynności ręcznie. Pozwala to zyskać większą efektywność oraz skuteczność podczas pracy. Z tego powodu, urządzenia sterowane numerycznie to aktualnie standardowe wyposażenie firm produkcyjnych, zakładów wytwórczych oraz manufaktur. Używając ich, masz gwarancję powtarzalnych rezultatów pracy. Każdy element, który tworzy się podczas wykorzystania maszyny z układem CNC jest identyczny jak poprzedni. Umożliwia to bezpieczną realizacją bardzo dużych wolumenów produktów oraz podzespołów.
Komputerowe układy sterowania numerycznego utworzono na początku lat 50. XX wieku, wówczas jednak nie były jeszcze powszechnie używane. Rozwój układów CNC przypada na lata 80. XX wieku. Wpływ na to miał przełom technologiczny, dotyczący rozpowszechniania się mikroprocesorów. W dzisiejszych czasach niełatwo wyobrazić sobie funkcjonowanie branży produkcyjnej, przemysłowej oraz wytwórczej bez układów CNC.
Firma RL CNC – doskonała jakość oraz zadowolenie Klientów
Mamy nadzieję, że nasz artykuł poszerzył Waszą wiedzę, jeśli zastanawialiście się, co oznacza skrót CNC i gdzie najczęściej znajduje zastosowanie. Jeśli potrzebujecie firmy, która wykona dla Was tego rodzaju usługi, warto zapoznać się z ofertą RL CNC, którzy swoją działalność prowadzą od 2009 roku. To zespół wysoko wykwalifikowanych osób, realizujących swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Świadczone przez nich prace to m.in. obróbka metali, frezowanie CNC oraz toczenie CNC. Firma cały czas się rozwija, wybierając rozwiązania sprzyjające środowisku oraz dbające o bezpieczeństwo pracy. Gwarantuje także terminową realizację zleceń. Pracownicy RL CNC troszczą się o jak najlepszą jakość usług, co sprawia, że posiadają grono zadowolonych Klientów.