Frezowanie gwintu jest jedną z metod wykonywania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, która pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty. Sposób formowania jest niezwykle istotny, ponieważ połączenia gwintowe są elementem najczęściej stosowanym w konstrukcjach maszyn, urządzeń oraz innych przedmiotów. Z tego względu wyjaśniamy, na czym polegają frezowanie gwintu oraz pozostałe metody wykorzystywane w przemyśle.
Połączenia gwintowe – czym są i do czego służą?
Połączenia gwintowe to połączenia rozłączne – elementem spajającym są gwintowane łączniki. Ze względu na przeznaczenie powinny zapewniać niezmienną i wysoką wartość siły dociskowej, jednocześnie nie utrudniając demontażu. Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne jest precyzyjne frezowanie gwintów lub inna metoda gwarantująca sprawne funkcjonowanie maszyn. Połączenia gwintowe wykorzystuje się np. w mechanizmach odpowiedzialnych za zmianę ruchu obrotowego na postępowy tak jak dzieje się to w prasach czy napędach obrabiarek. Gwinty tworzy się poprzez wycięcie rowków o określonym kształcie wzdłuż linii śrubowej – za chwilę dowiesz się, jak wygląda frezowanie gwintów oraz pozostałe metody obróbki.
Metody formowania gwintów
Ze względu na powszechność połączeń gwintowych w przemyśle, istnieje kilka metod formowania gwintów. Do standardowych sposobów wykonywania gwintów zewnętrznych należą:
- metoda ubytkowa – między innymi nacinanie narzynkami, nacinanie nożem do gwintów;
- obróbka plastyczna – bardziej skomplikowana od nacinania, wykonywana poprzez walcowanie.
Natomiast do standardowych metod wykonywania gwintów wewnętrznych należą:
- metoda ubytkowa – między innymi frezowanie frezem do gwintów (obrabiarki CNC), gwintowanie gwintownikami,
- obróbka plastyczna – np. wygniatanie gwintu wygniatakiem.
Każda z metod frezowania gwintów wiąże się z określonymi efektami, dlatego operator urządzenia musi być nie tylko doświadczony, ale przede wszystkim posiadać specjalistyczną wiedzę. Wybór sposobu wykonywania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych ma kluczowe znaczenie dla jakości przedmiotu obrabianego – aby nacięcie lub walcowanie było precyzyjne, niezbędny jest dobór narzędzia odpowiedniej wielkości.
Profesjonalne frezowanie gwintu
W przypadku frezowania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych warto przekazać stery specjalistom, przed którymi precyzyjna obróbka metali nie ma tajemnic. Narzędziownia RL CNC doskonale radzi sobie z każdą z metod formowania gwintów, wykorzystując do tego zaawansowaną technologię obróbki skrawaniem. Dzięki temu możliwa jest wysoka jakość przedmiotu obrabianego, czyli trwałe i solidnie wykonane gwinty zewnętrzne.