Inżynieria odwrotna to proces badania obiektów rzeczywistych poprzez wprowadzenie ich do wirtualnej rzeczywistości – w tym celu wykorzystuje się szereg metod o różnym poziomie zaawansowania. Obecnie najpowszechniej stosowaną techniką jest skanowanie 3D przy użyciu specjalnego oprogramowania CAD, które umożliwia stworzenie uniwersalnego modelu. Inżynieria odwrotna jest skutecznym sposobem na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, dlatego pokrótce opiszemy, na czym polega oraz, jakie jest jej zastosowanie.
Na czym polega inżynieria odwrotna?
Inżynieria odwrotna (ang. reverse engineering) umożliwia stworzenie modelu obiektu rzeczywistego (np. podzespołów) w formie trójwymiarowej, co pozwala zdobyć niezbędne i precyzyjne dane na jego temat. Nie jest to współczesny wynalazek – najbardziej znanym historycznym przykładem inżynierii wstecznej jest powstanie radzieckiego samolotu Tu-4, który był wierną kopią amerykańskiego Boeinga B-29. Obecnie reverse engineering polega na wykorzystaniu skanowania 3D, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do precyzyjnych pomiarów konstrukcji wielkogabarytowych oraz znacznie mniejszych obiektów.
Jak to działa? Skanowane części pokrywane są środkiem matującym, co zapobiega wszelkim zakłóceniom oraz umożliwia skanowanie szklanych i przezroczystych elementów. Dobrze wykonana inżynieria odwrotna wymaga wykonania serii skanów, następnie łączonych ze sobą, co pozwala uzyskać pełen obraz. Na podstawie zgromadzonych danych przy wsparciu specjalistycznego programu CAD tworzy się cyfrowy obiekt, który podlega modyfikacji.
Inżynieria wsteczna – zalety i zastosowanie
Inżynieria odwrotna umożliwia tworzenie innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę oraz projektowanie form i matryc dopasowanych do istniejących już podzespołów. Co więcej, pozwala na kontrolowaną modyfikację obiektu poprzez wprowadzanie zmian wewnątrz struktury oraz testowanie wytrzymałości poszczególnych części. Jednak przede wszystkim inżynieria wsteczna to oszczędność czasu i środków finansowych, które firma może przeznaczyć na rozwój działalności. Dzięki wykorzystaniu jednego z podstawowych modeli (powierzchniowy, parametryczny lub hybrydowy) można w krótkim czasie wprowadzać aktualizacje w obiektach rzeczywistych lub opracować precyzyjne narzędzia przystosowane do określonego produktu.
Obecnie inżynierię odwrotną wykorzystuje się w takich branżach jak:
- motoryzacja,
- lotnictwo,
- medycyna,
- energetyka,
- archeologia,
- architektura,
- rozrywka.
Dzięki reverse engineering możliwe jest odtwarzanie elementów pozbawionych kompletnej dokumentacji technicznej oraz tworzenie skomplikowanych implantów niezbędnych w medycynie. Skanowanie 3D wykorzystuje się również do analizy produktów konkurencyjnych firm, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie oferty do aktualnego zapotrzebowania rynku.
Narzędziownia RL CNC to profesjonalna obróbka skrawaniem wspomagana inżynierią wsteczną, dzięki której zlecenia są odpowiednio zoptymalizowane oraz realizowane z ogromną dokładnością.