Operacje wykonywane na tokarkach umożliwiają szybką i precyzyjną produkcję różnych przedmiotów. Pierwsze automaty pojawiły się już w XIX w., a dziś ta maszyna jest niezastąpiona w obróbce materiałów i inżynierii. Zaawansowane maszyny CNC są niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, a małe warsztatowe sprzęty są chętnie wykorzystywane przez amatorów majsterkowania. Jakie operacje mogą być wykonywane na tokarce, a jakie są uznawane za podstawowe prace tokarskie? Odpowiadamy!
Tokarka – co to jest i do czego służy?
Tokarka to maszyna, która utrzymuje obrabiany przedmiot na uchwycie lub tzw. kłach. Specjalne narzędzia, najczęściej noże tokarskie nadają mu wymagany kształt i rozmiar, podczas gdy przedmiot obraca się wokół własnej osi.
Operacje wykonywane na tokarce umożliwiają wytwarzanie powierzchni cylindrycznych oraz powierzchni płaskich pod kątem prostym do osi obrotu. Można opracować wewnętrznie i zewnętrznie zdecydowaną większość brył obrotowych, powierzchni płaskich, czy gwintów.
W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych typowe prace tokarskie są znacząco ułatwione, dzięki wykorzystaniu tokarek CNC. Umożliwiają one praktycznie bezobsługową pracę, szybką i dokładną produkcję, co pozwala zoptymalizować koszty. Konieczne jest jednak odpowiednie zaprogramowanie i wykonanie projektu w procesie CAD/CAM, do czego potrzebna jest specjalistyczna wiedza i kwalifikacje.
Podstawowe prace tokarskie – na czym polega toczenie?
Tokarki dają bardzo dużo możliwości, a bez zaawansowanych maszyn CNC praca w wielu przedsiębiorstwach jest już w zasadzie niemożliwa. Podstawowe prace tokarskie, jakie są na nich wykonywane to toczenie. Jest to najpopularniejszy sposób obróbki skrawaniem na tokarce, który polega na oddzielaniu nożem warstwy materiału z przedmiotu. Dzięki temu możliwe jest nadanie mu pożądanego i oczekiwanego kształtu, wymiaru i gładkości.
Toczenie to podstawowa praca tokarska, którą wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a dalej następuje jego skrawanie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Operacje wykonywane na tokarce rozróżniamy w zależności od kierunku ruchu posuwistego noża względem osi obrotu przedmiotu. Dzięki temu można wskazać różne rodzaje toczenia, w tym toczenie:
-
wzdłużne – posuw noża jest równoległy do osi przedmiotu,
-
poprzeczne – posuw noża jest prostopadły do osi przedmiotu,
-
kopiowe – w zależności od wzornika sterującego ruchem posuwowym noża po dowolnej linii,
-
kształtowe – polegające na toczeniu krótkich brył obrotowych niecylindrycznych za pomocą noża, którego ostrze przypomina kształtem obrabiany przedmiot.
Toczenie to typowa, najpopularniejsza praca tokarska. To jednak nie wszystko – maszyny CNC mają ogromne możliwości produkcyjne.
Jakie jeszcze operacje mogą być wykonywane na tokarkach?
Klasyczne toczenie, choć najpopularniejsze jest tylko jedną z możliwości, jakie dają te zaawansowane maszyny. Oprócz tego, operacje wykonywane na tokarkach to także m.in.:
-
wytaczanie – powiększenie średnicy lub poprawa jakości istniejącego otworu,
-
wiercenie – wykonywanie precyzyjnych otworów o zadanej średnicy,
-
rozwiercanie – poprawienie dokładności i zmniejszenie chropowatości powierzchni,
-
radełkowanie – wygniecenie na powierzchni przedmiotu określonego wzoru w formie zagłębień
-
frezowanie – usuwanie kolejnych warstw materiału do momentu uzyskania przedmiotu o oczekiwanym kształcie,
-
szlifowanie – usuwanie drobnych nierówności z powierzchni.
W niektórych przypadkach konieczne może okazać się użycie dodatkowych przyrządów czy narzędzi.
Tokarki to narzędzia, które sprawiają, że obróbka metali, w tym różnych stopów, drewna oraz tworzyw sztucznych jest łatwa, szybka i bezproblemowa. Nie każdego jednak stać na zakup zaawansowanych technologicznie maszyn. RL CNC to firma, która kompleksowo zajmie się wytworzeniem niezbędnych części. Zajmiemy się projektem, dokumentacją, produkcją oraz transportem. Jeśli chcesz zlecić operacje wykonywane na tokarkach profesjonalistom, to skontaktuj się z nami jeszcze dziś!