O
soby działające w branży przemysłowej z pewnością nie raz spotkały się z terminem obróbka metali. Jakie są zatem rodzaje obróbki metali i na czym dokładnie polega sam proces obróbki? Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić owo zagadnienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Co to jest obróbka metali?
Na obróbkę metalu składa się wiele procesów zmieniających obrabiany materiał pod względem wymiarów i gramatury. Najprostszy podział dotyczący rodzajów obróbki metalu to cięcie, formowanie i łączenie. To na nich bazują inne procesy. Często jako podstawowe procesy podaje się skrawanie, obróbkę plastyczną, obróbkę chemiczną i cieplną. W gruncie rzeczy są one dodatkowymi procesami, które zmieniają właściwości metalu.
Rodzaje obróbki metali
Po zapoznaniu się z podstawowym podziałem rodzajów obróbki metali, możemy przejść do bardziej szczegółowych.
Proces cięcia – stosowany do rozdzielania materiału, można go sklasyfikować w następujący sposób:
obróbka metali na zimno – w jej trakcie tworzy się materiał ubytkowy (nazywany również obróbką ubytkową). Zalicza się do niej frezowanie CNC, toczenie, struganie, dłutowanie, wiercenie;
obróbka termiczna – tutaj do cięcia dochodzi przez odparowanie albo wytopienie materiału. Jest to wycinanie laserowe i cięcie gazem;
obróbka pozostała – to wszystkie procesy, których nie możemy zakwalifikować do tych powyżej. Jako przykład niech posłuży obróbka chemiczno-ścierna.
Proces formowania – to plastyczna obróbka, której celem jest osiągnięcie zaplanowanego kształtu oraz wymiarów poprzez działanie sił z zewnątrz. Można podzielić ją także na podprocesy, czyli:
walcowanie – realizowane z pomocą walcarek – tutaj materiał kształtuje się dzięki obracaniu między rolkami, walcami oraz tarczami;
ciągnienie – wykorzystywane w przypadku formowania drutu albo pręta. Proces zachodzi przy działaniu siły osiowej, wywoływanej przez ciągarkę;
kucie – to sposób formowania metalu na gorąco, zachodzi podczas uderzenia albo nacisku, np. poprzez młot lub walcarki kuźnicze.
wyciskanie – dochodzi do niego pod wpływem nacisku właściwego narzędzia – stempla i matrycy;
tłoczenie – to procesy technologiczne obróbki plastycznej przebiegające przeważnie na zimno. Zachodzą dzięki narzędziom, takim jak tłoczniki na specjalistycznych prasach mechanicznych i hydraulicznych.
Łączenie metalu, które rozdzielamy na dwie kategorie:
połączenia rozłączne – można je wiele razy montować i rozmontowywać. Są to połączenia wciskowe, kołkowe, sworzniowe, wpistowe i gwintowe.
nierozłączne – połączenia stałe, w tym przypadku podczas próby rozłączenia dochodzi do uszkodzenia albo zniszczenia łączonych elementów. Można wymienić tu metody, takie jak nitowanie pośrednie i bezpośrednie, połączenia za pomocą łapek, połączenie poprzez zawalcowanie oraz zawinięcie, połączenie zgrzewane, spawanie i lutowanie.
Istnieje możliwość rozdzielenia ich jeszcze bardziej szczegółowo, jednak podstawowy podział rodzajów obróbki metalu wygląda w przedstawiony powyżej sposób.
RL CNC – rzetelne usługi
Firma RL CNC to zespół profesjonalistów w zakresie obróbki skrawaniem. Do obszaru naszej działalności należy obróbka stali (wszystkich gatunków), w tym obróbka CNC stali nierdzewnej, a także obróbka metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych. Lata doświadczenia i duża wiedza merytoryczna pozwalają nam świadczyć rzetelne usługi. Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, jesteśmy precyzyjni oraz terminowi. Z oferty RL CNC korzystają firmy z branż przemysłu ciężkiego, spożywczego, chemicznego, a także farmaceutycznego. Klienci mogą liczyć na nasze wsparcie na każdym z etapów produkcji. Dysponujemy wysokiej klasy sprzętem opartym na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. Podczas pracy jesteśmy elastyczni i kreatywni – dobry kontakt z klientem to dla nas priorytet.
Jeśli interesuje Cię fachowa obróbka CNC, taka jak toczenie czy frezowanie stali CNC, zgłoś się do nas.