P
rogramowanie tokarek CNC polega na generowaniu kodów NC, które opisują każdą czynność wykonywaną przez maszynę zgodnie z wcześniej ustaloną sekwencją. Kody tego typu można utworzyć ręcznie lub w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych narzędzi oraz programów. Programowanie maszyn CNC wymaga zaawansowanej wiedzy i doświadczenia ze strony operatora. Prawidłowo wykonane pozwala na znaczne podniesienie efektywności procesu tworzenia części.
Na czym polega programowanie tokarek CNC?
Programowanie CNC ma na celu precyzyjne sterowanie maszynami do obróbki CNC, co pozwala na wykonanie określonych prac obróbkowych. Aby to osiągnąć, konieczne jest utworzenie programu sterującego, czyli kodu NC. Informacje zawarte w takim kodzie tworzą indeks poleceń o określonym formacie i języku, występujących w odpowiedniej sekwencji. Złożoność programowania CNC zależy od tego, jaką część chcemy uzyskać. Im trudniejsza, tym poziom zaawansowania całego procesu jest wyższy.
Prawidłowe programowanie obrabiarek CNC przekłada się na wysoką efektywność pracy oraz skrócenie czasu wykonywania elementów. Z tego względu warto stawiać na optymalizację tego procesu, np. w drodze automatyzacji.
Ręczne i automatyczne programowanie CNC
Programiści mają do wyboru kilka metod tworzenia programów sterujących. Kod NC można utworzyć:
- ręcznie – za pomocą edytorów tekstu, z poziomu maszyny CNC z wykorzystaniem cykli obróbczych,
- automatycznie – wykorzystując oprogramowanie komputerowe CAM.
Które rozwiązanie jest lepsze? Manualne programowanie urządzeń sterowanych numerycznie wykorzystuje się głównie w przypadku elementów o prostych kształtach, które nie wymagają wielu skomplikowanych torów ruchu narzędzia. W przypadku bardziej zaawansowanych prac jest to jednak mało wydajna metoda. Lepszym wyborem jest automatyczne programowanie CNC, za pomocą specjalnych narzędzi i programów.
CAM – tworzenie kodu za pomocą specjalnego oprogramowania
Generowanie kodów NC za pomocą oprogramowania CAM jest wysoce efektywne, zwłaszcza gdy mówimy o częściach charakteryzujących się złożonymi kształtami. Pozwala ono na wykonywanie skomplikowanych operacji z zachowaniem pełnej precyzji. Jak działają programy tego typu?
Oprogramowanie CAM pozwala na zintegrowanie fazy projektowania z fazą realizacji projektu. Pierwszym krokiem jest stworzenie modelu w programie CAD. Następnie należy przetworzyć go na kod, który zostanie wprowadzony do maszyny. Zaletą programów CAM jest to, że mogą być stosowane zarówno w sposób zintegrowany z programami CAD, jak i samodzielnie – w celu wspomagania procesów produkcyjnych.
Programowanie w systemie CAM zwiększa możliwości programistów, jednocześnie optymalizując czas pracy. Co więcej, rozwiązania tego typu gwarantują większe bezpieczeństwo, ponieważ minimalizują ryzyko wystąpienia błędów ludzkich. Przykładem oprogramowania tego typu jest Siemens NX CAM, z którego nasza firma korzysta podczas obróbki CNC, w tym frezowania i toczenia.
Programowanie maszyn CNC – podsumowanie
Obróbka metali wspomagana sterowaniem numerycznym wymaga umiejętnego programowania maszyn CNC. Ich użytkownicy mają dwie możliwości: programowanie ręczne lub za pomocą specjalnego oprogramowania. W przypadku bardziej zaawansowanych procesów najlepszym wyborem jest korzystanie z rozwiązań CAD/CAM, które pozwalają na automatyzację i zwiększenie wydajności pracy.