Skrawanie CNC nie bez powodu od długiego czasu jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki różnego rodzaju tworzyw, w tym metalu. Mocowanie frezów na frezarce odgrywa kluczową rolę w całym procesie. Specjalistyczne narzędzia frezujące umożliwiają bowiem nadawanie różnorodnym materiałom pożądanego kształtu, rozmiaru i gładkości. Po tego typu obróbce nie jest konieczne poddawanie gotowych elementów dodatkowym procesom – wytwarzane części i przedmioty są trwałe, kompletne i zgodne z oczekiwaniami. Dowiedz się więcej na temat sposobów mocowania frezów i przedmiotów w urządzeniu frezującym!
Dlaczego sposoby mocowania frezów i przedmiotów na frezarce są ważne?
Frezowanie jest techniką, która umożliwia wykonywanie różnorodnych operacji w celu obróbki wielu tworzyw, w tym metalu. Kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń tego typu jest sposób montowania narzędzi i przedmiotów oraz długość narzędzia. Krótsze narzędzie jest bardziej sztywne, ale mniej uniwersalne, ponieważ jego zasięg jest ograniczony. Dłuższe narzędzie jest z kolei mniej sztywne i podatne na drgania, ale za to ma większy zasięg obróbki.
Właściwe zamontowanie przedmiotów do frezowania jest z kolei istotne, ponieważ pozwala zapewnić większą precyzję. Solidne umieszczenie danego elementu, bez ryzyka przemieszczeń, gwarantuje efektywne i skuteczne działanie frezarek i precyzyjne wykonanie zleconych projektów. Dlatego też odpowiednie mocowanie narzędzi i przedmiotów jest nieodzownym elementem procesu frezowania, stanowiącym o jego ostatecznym sukcesie.
Mocowanie frezów na frezarce – najważniejsze zasady
Precyzja i sposób mocowania narzędzi frezujących na frezarce jest niezwykle istotny w całym procesie obróbki. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, trzeba przestrzegać kilku podstawowych i uniwersalnych zasad dotyczących właśnie mocowania. Niezależnie od rodzaju obrabiarki, której używamy, te reguły są ze sobą tożsame.
Przede wszystkim podczas wyboru tulejki rozprężnej do mocowania narzędzia, warto pamiętać o paru szczegółach. Ważny jest jej odpowiedni dobór – zarówno pod względem precyzji wykonania, jak i wielkości. Zawsze należy dążyć do tego, aby wykorzystywać tulejki o podwyższonej dokładności wykonania, w przypadku których bicie zostaje zredukowane do 0.002mm. To pozwoli uniknąć problemów, jakie mogą wiązać się z zastosowaniem standardowych tulejek z dopuszczalnym biciem według normy na poziomie 0.01mm. Takie działanie zwiększy również trwałość samego narzędzia.
Trzeba również unikać takich technik mocowania, które nie gwarantują precyzyjnej stabilizacji narzędzia na wrzecionie. Brak odpowiedniej współosiowości narzędzia i oprawki może doprowadzić do przesunięcia narzędzia z osi obrotu. To z kolei nie tylko niekorzystnie wpłynie na jakość obróbki, ale także przyśpieszać zużycie frezów.
Ostatnia, ale równie ważna zasada, dotyczy odpowiedniego wysięgu zestawu narzędziowego. Aby go uzyskać, zaleca się wykorzystywanie narzędzia o jak najmniejszej długości. Lepszym pomysłem może okazać się zastosowanie oprawki w wydłużonej wersji, która zrekompensuje wymagany wysięg. Taki układ – długa oprawka i krótki frez – zapewni większą sztywność niż długie narzędzie, zamocowane w krótkiej oprawce. Dzięki temu można spodziewać się lepszej jakości obróbki oraz dłuższej żywotności urządzeń.
Umieszczanie przedmiotów do frezowania w urządzeniu
Przedmioty, które zostają poddane obróbce skrawaniem, w pierwszym kroku umieszczane są na specjalnym stole frezarskim. Charakteryzuje się on specyficznymi rowkami o unikalnym, tzw. teowym przekroju. Następnie we wspomniane rowki wprowadzane zostają różnego rodzaju elementy – specjalne śruby, nakrętki, podkładki oraz wiele innych. Na stole frezarskim montuje się specjalne imadła, które pełnią funkcję uchwytów do mocowania przedmiotów, które mają zostać poddane procesowi obróbki. Wszystko to jest niezbędne do prawidłowego przygotowania przedmiotu do frezowania.
Niezależnie od tego, jaki sposób mocowania przedmiotu we frezarce wybierzemy, ważne, by nieobrobiony element był zamocowany na tyle sztywno, aby mógł zostać poddany obróbce, pozostając w niezmienionej pozycji, mimo działającej na niego siły. Tworząc systemy mocowania, łączymy obrabiany przedmiot z obrabiarką. Te systemy pełnią dwie istotne role: zdefiniowanie pozycji przedmiotu, który ma być obrabiany, oraz utrzymanie go w stabilnym położeniu mimo skrawania.
W centrum procesu frezowania znajduje się wrzeciono skrawarki, które służy do mocowania narzędzi frezujących. Charakteryzuje je precyzyjnie wykonane gniazdo stożkowe i powierzchnie walcowe. Mechaniczne mocowanie poszczególnych elementów odbywa się najczęściej za pomocą specjalnych wkrętów, które są odpowiedzialne za przenoszenie momentu obrotowego z wrzeciona na narzędzie.
Narzędzia frezujące charakteryzują się dużą różnorodnością kształtów, rozmiarów i sposobów mocowania. Rozróżniamy np. frezy walcowe, tarczowe, piłkowe, palcowe i kształtowe, o zróżnicowanych zarysach. Sposób mocowania narzędzia frezującego na frezarce jest uzależniony od jego konstrukcji. Na przykład frezy ścinowe – czyli jedne z najczęściej stosowanych narzędzi frezujących – charakteryzuje zmiana profilu w trakcie ostrzenia na powierzchni przyłożenia. Mocuje się je we wrzecionach frezarek za pomocą specjalnych rozprężnych tulei stożkowych z otworem środkowym dopasowanym do średnicy trzpienia konkretnego narzędzia. W przypadku frezów nasadzanych, ich mocowanie na wrzecionie odbywa się przy pomocy specjalnego trzpienia, który dzięki ściągaczom może zostać zaciśnięty w gnieździe wrzeciona. Przy użyciu specjalistycznej śruby, mocujemy frez na wrzecionie. Oto przykłady mocowania popularnych frezów:
- frezy zataczane – charakterystyczny dla nich jest stały profil zarysu. To jedne z najbardziej powszechnych frezów nasadzanych. W ich przypadku budowa frezu określa sposób jego mocowania. Wyróżniamy frezy o własnym trzpieniu oraz te mocowane do gniazd frezarkowych za pomocą specjalnych trzpieni frezarskich,
- frezy z częścią chwytową – można zamocować je we frezarce, wykorzystując do tego tuleje redukcyjne,
- frezy z chwytami cylindrycznymi – ich montaż na wrzecionie możliwy jest dzięki oprawkom zaciskowym,
- frezy walcowe, podobnie jak frezy cylindryczne piłkowe – mocowane są z na trzpieniu frezarki, wraz ze specjalnym zabezpieczeniem.
Mocowanie frezów na frezarce – podsumowanie
Skrawanie CNC to popularna metoda obróbki różnych materiałów, która dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi frezujących umożliwia nadanie elementom pożądanego kształtu, rozmiaru i gładkości. Kluczowym elementem całego procesu jest odpowiednie mocowanie frezów i przedmiotów na frezarce. Podstawowe zasady mocowania frezów w urządzeniu obejmują m.in. dobór odpowiedniej tulejki rozprężnej, unikanie technik mocowania niezapewniających precyzyjnej stabilizacji narzędzia na wrzecionie, oraz wykorzystanie narzędzi o jak małej długości.
W centrum procesu frezowania znajduje się wrzeciono skrawarki, które służy do mocowania narzędzi frezujących. Frezy różnią się od siebie pod względem kształtów, rozmiarów i sposobów mocowania. Sposób mocowania narzędzia na frezarce zależy przede wszystkim od jego konstrukcji.
Obróbka metali CNC znajduje zastosowanie we wszystkich branżach, w których wymagane jest wysoka jakość, powtarzalność oraz duża precyzja. Właśnie dlatego wykonywane metodą obróbki skrawaniem elementy wykorzystywane są m.in. w branżach takich jak: lotnictwo, medycyna, czy automotive. Obróbka metali CNC pozwala skutecznie usprawnić procesy produkcyjne oraz skrócić czasu oczekiwania na produkt końcowy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, która zapewnia dostęp do najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod obróbki metali. Dowiedz się więcej i przekonaj się, czemu warto zaufać profesjonalistom!