D
laczego tak wyraźnie zarysowane są różnice między obróbką CNC, a obróbką tradycyjną? Kluczowy jest aspekt technologiczny, który w znacznym stopniu przesądza o wyborze konkretnego urządzenia. Z reguły zaawansowane technologie charakteryzują się wyższą ceną, dlatego często zatrudnia się w tym celu firmy zewnętrzne, które dysponują odpowiednimi urządzeniami. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, czym różni się obróbka CNC od obróbki tradycyjnej oraz w jaki sposób działają poszczególne z nich.
Obrabiarki konwencjonalne – jak działają?
Obrabiarki konwencjonalne, potocznie zwane ręcznymi, sterowane są przez człowieka. Oznacza to w praktyce, że pracownik ma bezpośredni kontakt z mocowaniem elementu, ustawianiem parametrów czy doboru narzędzia do konkretnego zadania. Wykonywanie czynności pomiarowych i weryfikowanie wyrobu w zakresie ściśle ustalonych norm, również należy do zadań pracownika. Obróbka metali lub innych tworzyw za pomocą tradycyjnych urządzeń zwiększa ryzyko błędu, co może prowadzić do strat surowcowych oraz niegospodarności czasu.
Na czym polega działanie obrabiarki CNC?
Urządzenie sterowane numerycznie, tzw. obrabiarka CNC pozwala przeprowadzać skomplikowane operacje na materiałach z niebywałą precyzją. Skomputeryzowany system steruje pracą maszyny, co umożliwia wykonywanie elementów na skalę masową. Program stale monitoruje pracę narzędzi czy parametry, dzięki czemu w razie nieprawidłowości, uniemożliwia dalszą pracę. Człowiek obserwuje cały proces zza hartowanej szyby, dzięki czemu nie jest narażony na bezpośrednie działanie maszyny CNC
Różnice pomiędzy obrabiarkami
To, czym różni się obrabiarka sterowana numerycznie od obrabiarki konwencjonalnej, zarysowane jest już nieco powyżej, warto jednak usystematyzować wiedzę, aby być w pełni świadomym możliwości obu maszyn. Poniżej znajduje się porównanie obrabiarek konwencjonalnych i CNC. Pierwszą z nich są obrabiarki konwencjonalne, drugą z kolei obrabiarki CNC.
Obrabiarki konwencjonalne:
- operator obrabiarki ręcznie montuje oraz demontuje narzędzia i przedmiot obrabiany. Ustawia maszynę w zależności od rysunku i zlecenia,
- pracownik ręcznie ustawia parametry i steruje pracą obrabiarki ręcznej za pomocą dźwigi, przycisków czy pokręteł,
- wykonawca ręcznie mierzy i sprawdza wytworzony element, uwzględniając zasady dokładności kształtowo-wymiarowej.
Obrabiarki CNC:
- program obróbki wprowadzany jest do układu sterowania obrabiarki CNC ręcznie za pomocą klawiatury lub wczytać program z nośnika. Maszyna umożliwia zapisanie programu w pamięci wewnętrznej bądź na dysku twardym.
- Funkcje sterowania i regulacji parametrów (danych narzędzi czy wymiarów) możliwe są, dzięki komputerowi znajdującemu się w maszynie CNC. System umożliwia analizowanie i diagnozowanie błędów.
- Stała kontrola wymiarowości elementu za pomocą wymiany informacji pochodzących z komputerowych zespołów pomiarowych.
Podsumowanie
Różnice między obróbką CNC a obróbką tradycyjną są widoczne nie tylko w zakresie efektywności, ale także powtarzalności skrawania elementów oraz szybkości produkcji wyrobów. Coraz większa ilość skomplikowanych technologicznie elementów w różnych gałęziach przemysłu wymaga stosowania nowoczesnych maszyn CNC, które umożliwiają wykonanie rozbudowanych elementów z doskonała precyzją. Obróbka skrawaniem CNC w dużo mniejszym stopniu niż obróbka konwencjonalna powoduje starty materiałów, a co za tym idzie, nie zwiększa kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa.