iercenie termiczne jest innowacyjną techniką tworzenia połączeń gwintowanych i perforacji metalowych materiałów, posiadających grubość od ok. 1 mm do nawet 12 mm. Określane również jak termoformowanie albo termowiercenie. Głębokie wiercenie termiczne to doskonała alternatywa dla m.in. nitonakrętek, nakrętek spawanych, nakrętek zgrzewanych, nakrętek wtłaczanych i wciskanych, jak również dla innych metod łączenia. Podczas obróbki tworzy się tulejka, której średnia długość odpowiada 3- do 4-krotnej grubości materiału.
Wiercenie termiczne to tworzenie otworu w materiale, dzięki szybko obracającemu się wrzecionu. Tarcie sprawia, że materiał się nagrzewa i uplastycznia – wówczas jest on formowany przez narzędzie. Powstaje wtedy otwór, który może służyć jako gotowa tuleja albo być nagwintowany.
Wiercenie termiczne umożliwia wykonywanie otworów gwintowanych albo perforację w metalach:
-
w stali zwykłej i konstrukcyjnej;
-
stali nierdzewnej, kwasoodpornej, itp.;
-
aluminium, miedzi, a także ich stopach, takich jak mosiądz, brąz, itp.;
-
innych materiałach z metalu.
Wiercenie termiczne – korzyści
Termiczne wiercenie głębokich otworów niesie za sobą szereg korzyści. Przedstawiamy je poniżej:
-
mniejsze koszta niż w przypadku nitonakrętek i nakrętek spawanych, zgrzewanych albo tłoczonych;
-
krótszy czas procesu produkcyjnego – otwór wykonywany jest szybciej niż podczas stosowania konwencjonalnych sposobów;
-
trwały oraz mocny gwint;
-
nie ma wiórów, które dostają się do środka profili, a co za tym idzie, nie trzeba pokrywać kosztów czyszczenia. Jest to istotne zwłaszcza przy tworzeniu otworów w długich zamkniętych profilach, gdzie nie mogą dostawać się zanieczyszczenia;
-
można wykonać otwory w różnych materiałach metalowych za pomocą jednego narzędzia (stal zwykła konstrukcyjna, stal nierdzewna, stal kwasoodporna, metale nieżelazne, aluminium, miedź, mosiądz i inne);
-
duża wytrzymałość narzędzi oraz brak konieczności ostrzenia powierzchni, która tworzy wypływkę termo wiertła;
-
brak elektrochemicznej korozji, dzięki jednolitemu materiałowi. Korozja elektrochemiczna zachodzi na styku dwóch różnych metali, które poddane są działaniu warunków atmosferycznych (przykładowo inny materiał balustrady i spawanej nakrętki albo nitonakrętki).
W jakich branżach znajdzie zastosowanie wiercenie termiczne?
Wiercenie termiczne głębokich otworów ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak:
-
przemysł maszynowy;
-
przemysł energetyczny i elektroniczny;
-
przemysł meblarski;
-
przemysł motoryzacyjny i lotniczy, (m.in. otwór z gwintem pod sondę lambda, sprzęgła cardana);
-
konstrukcje maszyn rolniczych oraz górniczych;
-
konstrukcje obrabiarek i maszyn, linii technologicznych;
-
konstrukcje zbiorników ciśnieniowych pneumatycznych i hydraulicznych, gaśnice;
-
konstrukcje ze stali – np. wiaty, bramy, ogrodzenia, drabiny;
-
wyposażenie sanitarne, wózki inwalidzkie, łóżka szpitalne;
-
zabudowy i obudowy,
-
uchwyty oraz mocowania,
-
oświetlenie uliczne, latarnie.
RL CNC – dlaczego warto?
Zaawansowana technologia bezwiórowego formowania otworów na dobre zagościła w naszej firmie. Wiercenie termiczne z powodzeniem zastępuje wspawywane nakrętki, nitonakrętki itp. Niewątpliwą zaletą jest długość gwintu sięgająca 3- do 4-krotnej grubości materiału oraz precyzja wykonania.
Nasza firma RL CNC oferuje profesjonalne usługi obróbki skrawaniem, takie jak obróbka metali. Wyróżnia nas wysoko wykwalifikowana kadra pracowników z dużym doświadczeniem oraz odpowiednimi kompetencjami. Służymy Klientowi wsparciem na każdym z etapów produkcji. Realizujemy również dodatkowe usługi, związane z potrzebami wciąż rozwijającego się rynku. Stale doskonalimy nasze działania pod względem jakości wyrobów, a także ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy. Jesteśmy terminowi, a najlepszym dowodem na skuteczność naszej pracy są pozytywne opinie Klientów.