pawanie MIG/MAG to spawanie przy pomocy łuku elektrycznego. Jest on wytwarzany między elektrodą topliwą a materiałem spawanym. Elektroda topliwa to drut podawany w sposób ciągły. Łuk oraz jeziorko ciekłego metalu mają ochronę, dzięki strumieniowi gazu osłonowego. Zachęcamy do lektury artykułu, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat.
Na czym polega spawanie metodą MIG?
Jak wygląda spawanie stali nierdzewnej migomatem? Drut spawalniczy wysuwa się płynnie z uchwytu. Drut ulega stałemu stapianiu w łuku elektrycznym. Materiał stopionego drutu oraz stopiony materiał łączony mieszają się i tworzą płynne jeziorko spawalnicze. Po tym jak łuk się oddali, jeziorko spawalnicze krzepnie i tworzy trwałe złącze. Gaz osłonowy dostarczany jest przez uchwyt spawalniczy oraz jego dyszę gazową. To gaz chroniący roztopiony metal przed działaniem atmosfery, ponadto chłodzi uchwyt (wykorzystuje się także uchwyty dodatkowo chłodzone cieczą). Do drutu spawalniczego doprowadza się napięcie dzięki przewodowi prądowemu wychodzącemu od źródła prądu, a później przekazywane jest miedzianą końcówką prądową.
Spawanie MIG/MAG – zastosowanie
Spawanie MIG używane jest do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych. Spawanie MAG służy do spawania aluminium, magnezu, miedzi, a także innych nieżelaznych metali i ich stopów. Spawanie półautomatem, czyli migomatem stosuje się prawie we wszystkich gałęziach przemysłu spawalniczego, w tym w przemyśle ciężkim i maszynowym obejmującym stocznie, wyrabianie konstrukcji ze stali, rurociągów, ciśnieniowych zbiorników, a także w branżach remontowych i konserwacyjnych. Spawalniczych półautomatów używa się w przemyśle obróbki blach cienkich, zwłaszcza w branży samochodowej, nadwozi i przemyśle drobnym. Migomaty używane są często do prac hobbystycznych albo domowych.
Zalety spawania MIG/MAG
Poniżej przedstawiamy zalety spawania MIG/MAG:
-
uniwersalność – istnieje możliwość spawania różnych metali i ich stopów w każdej pozycji;
-
wysoka wydajność spawania – dużo wyższa niż elektrodami otulonymi;
-
nieduży koszt materiałów spawalniczych – koszty łączne są niższe o około 20% od kosztów spawania elektrodami otulonymi;
-
wysoka jakość spoin,
-
istnieje możliwość zmechanizowania oraz zautomatyzowania metody.
Fachowe spawanie stali nierdzewnej
Oferujemy spawanie stali nierdzewnej w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie oraz Poznaniu. Poza metodą MIG/MAG realizujemy także spawanie metodą TIG, która polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego.
Jesteśmy przygotowani na coraz większe zapotrzebowanie na części wykonane ze stali nierdzewnej wymagające łączenia poprzez spawanie. Doświadczenie naszych pracowników i wieloletni staż w produkcji elementów ze stali nierdzewnej, pozwala nam na wykonywanie połączeń spawanych w szerokim zakresie zastosowań, np. łączenie wałów i rur (również pracujących pod ciśnieniem, gdzie niezwykle ważna jest szczelność spoiny oraz wszelkiego rodzaju blachy, płyty i płaskowniki). Jeśli interesuje Cię profesjonalna obróbka metali, warto skorzystać z naszej oferty.