Większość firm produkcyjnych zmierza w kierunku cyfryzacji. Standardem staje się wykorzystywanie metod obróbki materiału takich jak frezowanie CNC. Specjaliści wskazują, że na rynku pracownika-inżyniera liczy się zdolność łączenia wiedzy z obszarów automatyki, mechatroniki, robotyki oraz programowania oraz umiejętności miękkie takie jak kreatywność i gotowość do zmian. Obróbka skrawaniem łączy w sobie większość z tych kompetencji, przynosząc firmom realne korzyści. Dowiedz się, na czym polega frezowanie CNC oraz jakie są najważniejsze zalety tej metody.
Frezowanie CNC – co to jest?
Usługi CNC (komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, ang. Computerized Numerical Control) to określenie układu sterowniczego, który można dowolnie zaprogramować, dzięki czemu klient zyskuje produkt o wymaganych wymiarach, kształcie i właściwościach powierzchni. Frezowanie CNC jest jedną z metod obróbki skrawaniem i polega na obrabianiu nieruchomego przedmiotu, podczas gdy narzędzie frezarki wykonuje ruch obrotowy. Obracające się ostrza narzędzia ścinają wierzchnią warstwę części aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Frezowanie CNC jest w pełni zautomatyzowane, zapewniając maksymalną precyzję wykonania, dzięki czemu jest to metoda popularna w wielu zakładach produkcyjnych.
Zalety frezowania CNC
Usługi CNC takie jak frezowanie wielkogabarytowe umożliwiają tworzenie nawet bardzo skomplikowanych kształtów obrabianego elementu z dużą precyzją. Metoda komputerowego sterowania urządzeń numerycznych jest w pełni zautomatyzowana, co pozwala w krótkim czasie uzyskać efekty, o które trudno w przypadku sterowania manualnego. Zalety frezowania CNC, które zasługują na szczególną uwagę to:
- obróbka skrawaniem o wysokiej precyzji,
- idealnie odwzorowanie założeń projektu,
- powtarzalność elementów, bez obniżenia jakości produkcji,
- ograniczenie zużycia materiału, dzięki precyzyjnie określonym parametrom,
- elastyczność linii produkcyjnej,
- uniwersalność – usługi CNC umożliwiają frezowanie metalu, stali, drewna i tworzyw sztucznych.
Frezowanie CNC – zastosowanie
Frezowanie z powodzeniem wykorzystuje branża przemysłu ciężkiego, chemicznego i spożywczego. Wycinanie CNC doskonale sprawdza się również w branży reklamowej, której podstawą są gadżety o niestandardowych kształtach. Zakłady produkcyjne, które wykorzystują frezowanie CNC można podzielić ze względu na wielkość produkcji:
- produkcja jednostkowa polega na tworzeniu niepowtarzalnych elementów takich jak prototypy, dobrym przykładem są również narzędziownie produkujące matryce, tłoczniki czy formy wtryskowe,
- produkcja seryjna wykorzystywana między innymi w produkcji maszyn – frezowanie wielkogabarytowe CNC umożliwia optymalizację konstrukcji kluczowej przy wprowadzaniu nowych rozwiązań, zapewniając oszczędności w budżecie oraz większą swobodę w projektowaniu,
- produkcja masowa – klasycznym przykładem jest branża motoryzacyjna, której obróbka CNC pozwala utrzymać dynamiczne tempo produkcji i obniżyć jej koszty.